Imola Baricz-Tamás: Despre predare și educație cu pictorul József Balázs

„Sistemul de învățământ de astăzi îi învață pe tineri numai de la umerii în sus și nu și în jos”, a spus pictorul József Balázs de la Joseni, în timp ce am vorbit cu el despre predare, educație, educația artei și sistemul didactic. „Nu există educație fizică, nu există aproape nici o clasă de muzică, să nu mai vorbim de cursuri de desen și pictură sau istoria artei. Cu subiectele reale și învățarea limbilor străine se dezvoltă în mod clar creierul, acest aspect este și necesar, dar tineretul de astăzi este foarte puțin afectat de orice impact emoțional. Inima și sufletul elevului nu sunt afectate de școală „- a spus pictorul în vara anului 2018, înainte de a se retrage.

„Mă bucur să mă retrag, cu ideea de a scăpa de acest sistem scandalos de învățământ, care este educația românească, dar nu renunț la educație” - continuă maestrul, decorat și cu Premiul Mentor. De asemenea, el a vorbit despre faptul că József Balázs, artistul, se află uneori în conflict cu profesorul József Balázs, care nu-și regretă timpul liber pentru a-și împărtăși ajutorul lui cu elevii. El planuiește ca, în timpul anilor de pensionare, să creeze un atelier, chiar si dintr-un hambar, înlocuind atelierele școlare, astfel încât caruia îi place arta și vrea să devină artist poate să-și dezvolte talentul.

Támogatóink

bga szemle

Gyergyóremete Község Önkormányzata

Gyergyóújfalu Község Önkormányzata